16 december

Händelser

16 december 1901 gav brittiska författaren Beatrix Potter ut boken “Sagan om Pelle kanin”

16 december 1907 blev operasångerskan Eugenia Farrar den första att sjunga i radio, Hon sjöng under en testsändning från Brooklyn Navy Yard. Den ende som hörde sändningen var en radiotelegrafoperatör på ett skepp som låg i närheten i hamnen. Han beskev sången som “en ängels röst”

16 december 1924 utsågs brittiska ingenjören Caroline Haslett till föreståndare för Electrical Association for Women, en då nystartad organisation som arbetade för att underlätta kvinnors arbete i hemmen med hjälp av elektricitet.

Födda

16 december 1485 föddes Katarina av Aragonien, dotter till spanska regenterna Ferdinand och Isabella, gift med Henrik VIII av England.

16 december 1717 föddes Elizabeth Carter, engelsk poet och översättare, med i Bluestocking-rörelsen som informellt verkade för kvinnors bildning

16 december 1775 föddes brittiska författarinnan Jane Austen, en av de mest lästa författarna inom den engelskspråkig litteraturen genom tiderna

16 december 1938 föddes Liv Ullmann, norsk skådespelare och regissör som gjort många uppskattade roller både inom svensk film och i Hollywood.

Döda

16 december 999 dog Sankt Adelheid av Burgund, tysk-romersk kejsarinna, helgon och regent i Tysk-romerska riket när sonsonen var omyndig 991-995

16 december 1771 Elisabeth CronströmBruksägare, godsägare, donator

16 december 1860 Desideria, Drottning av Sverige och Norge

16 december 1928 Ebba De la Gardie Journalist, societetsreporter

16 december 1948 Maria Moberg Förskolepionjär, barnträdgårdsledare

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s